Víťazstvo Martina Žideka na MČR 2023 v motorovej akrobacii Jindřichův Hradec

« Späť
Aktuality » Víťazstvo Martina Žideka na MČR 2023 v motorovej akrobacii Jindřichův Hradec
MČR 2023 v motorovej akrobacii Jindřichův Hradec

V Jindřichově Hradci se konalo Mistrovství ČR v motorové akrobacii. Od čtvrtka 15. do soboty 18. června si na místním letišti změřili síly piloti čtyř akrobatických kategorii a to od začátečnické kategorie Sportsman po nejvyšší Unlimited. Jako u všech leteckých sportů je důležité vhodné počasí a to piloty i diváky během mistrovství několikrát potrápilo. Soutěž musela být kvůli bouřkám 2× přerušena.

Nakonec se podařilo odlétat 4 programy v kategoriích Sportsman a Intermediate a 3 ve vyšších mistrovských kategoriích Advanced a Unlimited. Celkem soutěžilo 21 akrobatických pilotů na akrobatických speciálech od Zlin Z-142 až po nejvýkonnější stroj Extra 330SR – celkem 13 různých typů.

Sportsman

V nejnižší kategorii Sportsman vyhrál Pavel Procházka na Zlinu Z-526AFS před Jakubem Němečkem a Romanem Seidlem (oba na stroji Super Decathlon). Za nimi se umístili Jaroslav Nedělka a poslední Richard Záhumenský.

Intermediate

V kategorii Intermediate, která byla obsazena velmi silně, zvítězil Martin Židek (SVK) na Zlinu Z-50M nad místním pilotem Alešem Ferrou na Zlinu Z-50LS velmi těsně o 62 bodů. Aleš Ferra se tak stal Mistrem ČR v kategorii Intermediate. Za nimi s větší ztrátou se umístil třetí Tomáš Turek na Zlinu Z-50M a čtvrtý Tomáš Králíček na stroji CAP 231.

Další místo si s minimální ztrátou vylétal Pavel Jiránek, následovaný piloty Luďkem Prdou, Robertem Sítkem a Michalem Masařem.

Advanced

V nižší mistrovské kategorii Advanced zvítězil Jan Jílek na stroji Extra E330SC nad Jaromírem Čihákem na Extře E300 a Jane Sobotkou na speciálu Suchoi SU-29. Za mini se umístili Václav Zedníček a jeho stájový kolega Petr Františ, oba na stroji Jakovlev Jak-55.

Unlimited

V královské kategorii Unlimited soutěžili tři akrobaté. Nejlépe si vedl Martin Šonka na stroji Extra E330SR s celkovým skóre 75,836 %, na druhém místě se umístil Petr Jonáš na stroji Extra E330SC s 66,952 % a za ním stájový kolega Lukáš Pařízek na stroji Extra E330SC se ziskem 61,253 %.

Je skvělé, že i nejvyšší kategorie Unlimited se začíná v České republice rozrůstat a budeme doufat, že se postupně nejlepší piloti z nižších kategorií do nejvyšší propracují. Samozřejmě je limitem technika, které není v ČR dostatek a s tím spojené gigantické náklady na provozování tohoto sportu.

Mistrovství ČR v motorové akrobacii je zdárně za námi a je potřeba pochválit místní Aeroklub Jindřichův Hradec, který se zdárně zhostil organizace závodu. Zdárný průběh soutěže měl na starosti ředitel soutěže Aleš Ferra st. (CZE) z místního aeroklubu. Hlavní rozhodčí Lucie Pešková (CZE) z Aeroklubu Most řídila práci rozhodčích ve složení Stano Bajzlík (CZE), Petr Burda (CZE), David Kaftan (CZE), Jiří Duras (CZE), Alena Kaftanová (CZE). O správný výpočet a publikování výsledků se postaral Scoring Director Antonín Chovan (CZE).

Motoroví akrobaté už svoje mistry již, další závod nás čeká v Roudnici nad Labem, kde se bude bojovat o Mistra ČR tentokrát v bezmotorové akrobacii v kategoriích Advanced a Unlimited.